Rodzaje basenów ogrodowych

Będąc właścicielem domu albo działki marzeniem wielu z nas jest posiadanie własnego basenu ogrodowego. Niegdyś zupełnie nieosiągalny dla wielu Polaków dziś może być wyposażeniem niemalże każdej nieruchomości. Jakie są rodzaje basenów ogrodowych? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jaki basen ogrodowy wybrać?

Dlaczego warto posiadać własny basen ogrodowy?

Ciepłe słoneczne dni zachęcają do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i kąpieli na łonie natury. Organizacja wyjazdu nad jezioro, zalew czy basen publiczny zazwyczaj wiąże się poświęceniem wielu godzin. Często nie mamy tyle czasu, nie lubimy także zatłoczonych miejsc, w których o prywatność jest bardzo trudno. Rozwiązaniem tego problemu jest własny basen ogrodowy.

Będąc właścicielem przydomowego basenu, możemy błyskawicznie o dowolnej porze dnia i nocy zrelaksować się w gronie najbliższych czy znajomych. Takie rozwiązanie daje nam też prywatność nieodstępną w publicznych obiektach. Baseny ogrodowe uwielbiają nie tylko dorośli, ale także dzieci. To potencjał do wielu zabaw na świeżym powietrzu.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów przydomowych basenów. Od tanich prostych zabawkowych, dziecięcych basenów po solidne stacjonarne baseny na wiele lat. Baseny możemy podzielić na wiele rodzajów, ale najpopularniejsze dwa kryteria podziału to baseny stałe i baseny składane.

Baseny składane

Ten rodzaj basenu ogrodowego charakteryzuje mobilność. Taki basen rozkładamy w swoim ogródku zazwyczaj na początku sezonu i chowamy go wraz z końcem lata.

Zalety basenów składanych

 1. Niska cena
  Najtańsze i najprostsze baseny składane możemy kupić już od kilkudziesięciu złotych. Oczywiście, są to bardziej zabawki dla dzieci niż pełnoprawne baseny ogrodowe, jednakże mogą one także dostarczyć dużo radości. W tej grupie mamy także baseny kosztujące kilka tysięcy złotych, które są duże i nadal można je złożyć.
 2. Możliwość przechowywania
  Największą zaletą basenów składanych jest ich mobilność. Taki basen możemy rozłożyć w dowolnym miejscu a po skończonej zabawie czy sezonie rozłożyć, wysuszyć i przechować do kolejnego lata.
 3. Szeroka oferta
  Baseny składane występują w wielu formach, kształtach i cenach. Oferta rynkowa jest bardzo duża. Dominują tutaj produkty chińskie.
 4. Łatwość w montażu i demontażu
  Istnieje wiele różnych typów konstrukcji jednakże baseny ogrodowe składane są najczęściej proste w montażu i demontażu. Są to stosunkowo nieskomplikowane konstrukcje, więc zazwyczaj nie potrzebujemy wiele czasu, aby basen złożyć albo rozłożyć.
 5. Możliwość przenoszenia
  Najprostsze baseny składane możemy dosyć łatwo przenieść w inne miejsce, gdy zajdzie taka potrzeba. W zależności od położenia naszej nieruchomości promienie słoneczne mogą padać w zupełnie innym miejscu wieczorem niż rano. Proste, małe baseny składane można szybko przenieść w inną dogodną dla nas lokalizację. Oczywiście w przypadku dużych basenów składanych przenoszenie wymagałoby wypompowania całej wody, co byłoby bardzo niepraktyczne. Małe, dziecięce baseny dmuchane możemy łatwo i szybko przestawiać.
 6. Szybkie nagrzewanie wody w basenie
  Małe baseny składane mogą nagrzewać się bardzo szybko w gorące, upalne dni. Najczęściej wystarczy postawić taki niewielki basen w odpowiednim, nasłonecznionym miejscu, aby szybko cieszyć się z ciepłej wody. To dotyczy jednak tylko niewielkich, dziecięcych basenów ogrodowych.

Wady basenów składanych

 1. Problemy z jakością
  Wiele basenów składanych cechuje bardzo niska jakość. Najprostsze baseny dmuchane to często jednorazowe zabawki, które po kilku dniach aktywnej eksploatacji nadają się wyłącznie do utylizacji. Duże baseny składane z uwagi na to, że posiadają wiele elementów - dosyć często ulegają uszkodzeniom, co przekłada się zwykle na problemy ze szczelnością.

  Baseny składane w przeciwieństwie do basenów wkopywanych są wykonane z materiałów, które są bardziej podatne na uszkodzenia. Niektórzy producenci oferują części zamienne, jednakże ich dostępność i koszty mogą być dużym problemem.

 2. Konieczność montażu i demontażu
  To może być zaletą jak i wadą. Baseny wkopywane, są montowane na stałe w naszym ogrodzie, natomiast baseny składane musimy przynajmniej dwa razy w sezonie składać i rozkładać.
 3. Konieczność częstego czyszczenia i konserwacji
  Baseny składane wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, ponieważ w przeciwieństwie do basenów wkopywanych są one bardziej podatne na rozwój drobnoustrojów, glonów czy bakterii. Ma to związek z ich powierzchnią, która jest przeważnie mniej gładka niż w basenach ogrodowych polipropylenowych i poliestrowych
 4. Mniejsza stabilność
  Podczas zbyt energicznego korzystania z basenu lub w momencie wystąpienia bardzo silnego wiatru, baseny składane mogą się przesunąć. Może to wpłynąć na bezpieczeństwo osób w nich przebywających w szczególności małych dzieci.

Rodzaje basenów składanych

 1. Baseny dmuchane
  Są to lekkie baseny ogrodowe, łatwe do przenoszenia. Można je postawić w dowolnym miejscu w ogrodzie czy na działce. Kształt tego basenu może być okrągły lub owalny. Z takich basenów najczęściej korzystają dzieci.

  Zalety basenów dmuchanych:

  • są bardzo tanie – ceny rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych
  • łatwość montażu - można je bardzo szybko nadmuchać i napełnić wodą, nasza pociecha nie musi długo czekać, aby rozpocząć zabawę

  Wady basenów dmuchanych:

  • niska jakość użytych materiałów
  • wysoka podatność na uszkodzenia i przebicia
  • krótki okres użytkowania (zazwyczaj kilka tygodni czy miesięcy)

 2. Baseny stelażowe
  To rodzaj basenu ogrodowego, który składa się z metalowej ramy i rurek. Do zbiornika mamy możliwość podłączenia stopni lub drabinki, aby ułatwić wejście i wyjście z basenu. Na jego wierzch można nałożyć pokrywę w celu zabezpieczenia wody przed zanieczyszczeniami.

  Zalety basenów stelażowych:

  • w odróżnieniu od basenów dmuchanych są bardziej wytrzymałe i stabilne dzięki czemu jednocześnie może z nich korzystać kilka osób
  • mogą mieć znacznie większe rozmiary, dzięki czemu niektóre z nich nadają się do pływania czy nurkowania

  Wady basenów stelażowych:

  • ich montaż zajmuje znacznie więcej czasu
  • nie są to baseny całoroczne, więc po zakończonym sezonie wymagają demontażu i przechowywania w odpowiednim miejscu
  • wymagają stabilnego gruntu, aby zabawa była bezpieczna
  • długi czas napełniania basenu wodą

 3. Baseny rozporowe
  Baseny rozporowe to rodzaj basenów ogrodowych z których mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli.

  Zalety basenów rozporowych:

  • są stosunkowo wytrzymałe, można je zazwyczaj używać przez kilka lat gdyż baseny rozporowe produkowane są najczęściej z dosyć wytrzymałego PCV
  • różne rozmiary zbiornika – możemy nabyć basen, który będzie dobrze dopasowany do naszego ogrodu czy działki
  • łatwość czyszczenia

  Wady basenów rozporowych

  • większa podatność na uszkodzenia niż w przypadku basenów poliestrowych i polipropylenowych
  • wiele basenów rozporowych nie posada podgrzewania wody
  • baseny wymagają regularnego napełniania wodą, co przekłada się na wyższe koszty eksploatacji.


Baseny nieskładane

Tego rodzaju baseny, są z reguły montowane na stałe w przydomowym ogrodzie, na działce, czy w innym preferowanym przez nas miejscu. Co do zasady takich basenów się nie demontuje po zakończonym sezonie, są one najczęściej na stałe osadzone na docelowym miejscu.

Zalety basenów nieskładanych

Baseny nieskładane posiadają wiele zalet, przyjrzyjmy się niektórym z nich.
 1. Wytrzymałość i trwałość
  Markowe baseny nieskładane wyróżniają się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na warunki atmosferyczne. Doskonałym przykładem są tutaj baseny ogrodowe poliestrowe firmy Bestpools, których żywotność może sięgać nawet kilkudziesięciu lat! Jest to możliwe dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałych, nowoczesnych materiałów.

 2. Indywidualne dopasowanie
  Niektóre typy basenów nieskładanych jak np. oferowane przez nas baseny ogrodowe polipropylenowe, mogą zostać wyprodukowane według indywidualnych preferencji, dopasowując rozmiar i kształt zbiornika do wymiarów działki czy ogrodu.

 3. Dodatkowe elementy
  Na rynku dostępne są baseny ogrodowe nieskładane, które umożliwiają montaż dodatkowych akcesoriów takich jak np. oświetlenie czy przeciwprąd.

 4. Łatwa konserwacja
  W przeciwieństwie do basenów składanych, zbiorniki te można łatwo utrzymać w czystości. Nie wymagają także częstej wymiany wody.

 5. Możliwość podgrzania wody
  Jeżeli lubimy ciepłe kąpiele o każdej porze dnia czy nocy, bez względu na warunki atmosferyczne to montaż urządzenia podgrzewającego wodę może być świetnym rozwiązaniem w przypadku basenów nieskładanych.

Wady basenów nieskładanych

 1. Wyższe koszty
  Dobrej jakości baseny nieskładane to produkty, które będą nam służyły przez wiele długich lat. Charakteryzuje je bardzo wysoka jakość wykonania co przekłada się także na wyższą cenę.

 2. Większa przestrzeń
  Baseny nieskładane, szczególnie te wkopywane w ziemię wymagają odpowiedniej przestrzeni, często znacznie większej niż proste baseny składane.

 3. Bardziej skomplikowany montaż
  Proste baseny składane możemy rozstawić bardzo szybko. W przypadku basenów nieskładanych, na pewno zajmie do znacznie więcej czasu. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj robimy to tylko raz.


Rodzaje basenów nieskładanych

Basen kanadyjski
Basen kanadyjski jest produkowany z profili stalowych oraz gotowych arkuszy blachy. To basen stalowy, którego wnętrze pokryte jest folią PCV. Blacha w tym zbiorniku może być prosta lub falista. Blacha jest tłoczona na zimno, fosforyzowana i cynkowana, co wzmacnia wytrzymałość basenu na uszkodzenia mechaniczne np. odkształcenia.

Zalety basenów kanadyjskich

 1. Ten rodzaj basenu ogrodowego charakteryzuje się łatwym i szybkim montażem, ponieważ baseny te montowane są z gotowych paneli.
 2. Bezproblemowa wymiana uszkodzonej części - baseny kanadyjskie zaprojektowanie są w taki sposób, aby jego uszkodzone elementy jak np. rury czy panele można było naprawić i wymienić bez trudu ponosząc przy tym niewielkie koszty.
 3. Wytrzymałość - baseny te są odporne na korozję, ponieważ powstają z ocynkowanej stali lub polimerów.

Wady basenów kanadyjskich

 1. Brak możliwości wykorzystania indywidualnego projektu – ten rodzaj basenów ogrodowych oferuje wąski zakres projektów w przeciwieństwie do basenów wkopywanych, które można dopasować do własnych preferencji.
 2. Ograniczona głębokość basenu.
 3. Konserwacja - baseny kanadyjskie należy regularnie czyścić, wymieniać w nich wodę i sprawdzać stan techniczny jego elementów. Jeżeli dojdzie do zaniedbania może to przyczynić się do znacznego skrócenia czasu eksploatacji czy uszkodzenia basenu kanadyjskiego.


Baseny poliestrowe

Jest to rodzaj basenu ogrodowego, który produkowany jest z laminatu poliestrowego bądź też z maty szklanej czy żywicy. Baseny te wkopywane są do ziemi.

Zalety basenów poliestrowych:

 1. Trwałość
  Oferowane przez nas baseny poliestrowe są trwałe i odporne na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych takich jak: korozja, uszkodzenia czy silne promieniowanie słoneczne.
 2. Prosty montaż
  Baseny poliestrowe powstają w jednym kawałku. Zatem po przygotowaniu podłoża pod basen i wkopaniu go do ziemi może on być od razu podłączony do systemu filtracji bez konieczności budowania dodatkowych przyłączy.
 3. Łatwa konserwacja
  Powłoka basenów poliestrowych jest gładka, w celu zapobiegania osadzania się na dnie i ścianach basenu różnych zanieczyszczeń lub drobnoustrojów np. glonów. Dzięki temu do czyszczenia basenu ogrodowego możemy użyć mniejszej ilości środków chemicznych. Utrzymanie basenu w czystości nie stanowi problemu.


W naszej ofercie posiadamy wiele basenów ogrodowych o różnych kształtach, które z łatwością możesz dobrać do wymiarów swojego ogródka lub działki. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj basenu będzie odpowiedni dla Ciebie, skontaktuj się z nami - służymy fachowym doradztwem i pomocą.