W jaki sposób dbać o basen ogrodowy?

Kąpiel we własnym basenie ogrodowym pozwala odprężyć się po ciężkim dniu czy znaleźć ochłodzenie w upalnie letnie dni a także przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Aby zakupiony basen ogrodowy posłużył nam przez wiele lat, ważna jest jego właściwa i regularna konserwacja, która pozwoli utrzymać czystą wodę w basenie a także zmniejszyć ryzyko ewentualnej awarii. Istnieje wiele sposobów dbania o własny basen ogrodowy. Przyjrzymy się niektórym z nich.
 1. Przygotowanie odpowiedniego podłoża
  Przed montażem zbiornika wodnego należy usunąć z podłoża wszelkie liście, gałązki, kamienie czy inne przedmioty, które się na nim znajdują. Przygotowanie odpowiedniego podłoża jest bardzo ważne, ponieważ to od tego kroku rozpoczynamy dbanie o własny basen ogrodowy. Miejsce to powinno być równe, stabilne i przygotowane zgodnie z instrukcją załączoną przez producenta. Dobrze przygotowane podłożone znacznie mniejszy ryzyko uszkodzenia basenu podczas jego eksploatacji.

 2. Regularna filtracja wody
  Jeżeli zastanawiasz się jak dbać o własny basen ogrodowy, to jednym z najważniejszych elementów jest regularna filtracja wody. Woda w basenie powinna być czysta, bezzapachowa i przejrzysta nie tylko ze względu na efekt wizualny, ale także na nasze bezpieczeństwo. Odpowiedni poziom pH dla wody basenowej wynosi od 7,2 do 7,6. Odczyn wody basenowej można sprawdzić przy użyciu odpowiednich testerów pH. W testery te został wyposażony ręczny odkurzacz basenowy, który można u nas zakupić. Utrzymywanie wody w czystości jest bardzo ważne, gdyż zbyt niski lub za wysoki współczynnik pH może spowodować podrażnienie skóry lub oczu.

  Pierwszym elementem filtracji wody jest pobranie brudnej wody z basenu. Służy do tego znajdujący się w naszej ofercie Skimmer . Ponadto, gdy do basenu wpadną liście z drzew czy włosy lub inne nieczystości, skimmer zatrzyma je, gdyż został wyposażony w stosowne sita. Do oferowanego przez nas skimmera istnieje możliwość podłączenia ręcznego odkurzacza basenowego.

  Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów filtrów basenowych. Jednym z najbardziej popularnych filtrów wybieranych często przez właścicieli basenów ogrodowych jest filtr piaskowy. Urządzenie to zyskało popularność, ponieważ wyróżnia się wysoką jakością i łatwą konserwacją.

  W ofercie Bestpools oprócz basenów ogrodowych, znajdziesz także szereg przydatnych akcesoriów. W skład oferowanego przez nas osprzętu basenowego wchodzi również filtr piaskowy 13m3/h. Urządzenie to służy do podłączenia basenu ogrodowego oraz filtracji wody. Filtry mogą mieć różną budowę, często są wypełniane piaskiem kwarcowym. Filtr piaskowy pracuje przy użyciu pompy ssąco-tłoczącej. Pobiera wodę basenową a następnie dokonuje filtracji poprzez usuwanie różnych nieczystości, jak na przykład: piasku, glonów, bakterii. Po oczyszczeniu, czysta i przefiltrowana woda z powrotem zwracana jest przez dysze do zbiornika.

  W celu utrzymania czystej wody w zbiorniku kluczowe jest regularne płukanie i czyszczenie filtru piaskowego. W momencie, gdy przestaniemy czyścić filtr, jakość wody w basenie ogrodowym może ulec pogorszeniu. Ponadto zanieczyszczany filtr może także przyczynić się do szybkiego rozwoju drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia.

 3. Zastosowanie chemii basenowej
  Ważną czynnością w dbaniu o basen ogrodowy, jest regularne stosowanie chemii basenowej, która umożliwia utrzymanie właściwego odczynu pH wody.

  Poza filtracją wody, powinniśmy ją także uzdatniać stosując różne środki zawierające chlor, który zabijają bakterie. Takie jak: tabletki, granulaty czy preparaty w płynie. Chemie basenową należy stosować zgodnie z zalecaniami producenta, aby unikać osadów w basenie ogrodowym.

  Poza chemią basenową, do czyszczenia warto użyć również automatycznego odkurzacz basenowego, który możesz u nas zakupić. Automatyczny odkurzacz basenowy efektywnie czyści zarówno dno jak i ściany zbiornika, jest wydajny a także ekonomiczny. Prawidłowe i regularne czyszczenie basenu ogrodowego to lepszy komfort i zadowolenie z jego użytkowania!